Bogut emekliye ayrıldı ve Olimpiyat madalyası olasılığını bitirdi

Andrew Bogut, sakatlıkları, yaşı ve COVID-19 salgınıyla bir Olimpiyat madalyası için son şansını sona erdiren profesyonel basketbolda 15 yıl geçirdikten sonra emekli oluyor.

36 yaşındaki Avustralyalı, başlangıçta 2020 Olimpiyatları’ndan sonra bir emeklilik tarihini hedeflemişti, ancak Tokyo Oyunlarının gelecek yıla ertelenmesi bu hedefini suya düşürdü. Geçtiğimiz salı günü de bu kararını resmileştirdi.

Bogut, 2005’te Milwaukee’nin 1 numaralı draft seçimiydi ve 2015’te Golden State Warriors ile bir NBA şampiyonluğu kazandı.

Bogut,  “Rogue Bogues” podcast’inde,  “Bedeninim, bu kadar, dedi. 2021’e fiziksel ve zihinsel olarak gelemiyorum ” dedi. Demek istediğim, birçok ağrı kesiciyle ve birçok fiziksel ve zihinsel ıstırapla yapabilirdim ancak kariyerimin bu noktasında buna değmez.”

Bogut, geçtiğimiz iki sezon Ulusal Basketbol Ligi’nde Sydney için oynadı, 2019’da NBL’nin MVP’sini kazandı ve geçen sezon Kings’i büyük bir final oynamaya götürdü, ancak sırt ve ayak bileği yaralanmaları nedeniyle engellendi.

Bogut,  “Son iki yıl, bazı günler sabahları yataktan kalkmak, bir antrenman seansına veya maça gitmek bir yana, benim için gerçek bir zorluk oldu” dedi. Muhtemelen 2018’den itibaren ceset bir iplikle asılıydı.

”Gerçekten zorlayıcıydı ve 2019-20 sezonundan itibaren bu iplik tamamen yıpranmış ve küçük parçalar halinde. Benim için gerçekten sinir bozucuydu.”

Bogut, Avustralya’nın geçen yıl Çin’deki Dünya Kupası’nda dördüncü sırada bitirmesinde kilit rol oynadı ve 2004 Atina Olimpiyatları’ndan bu yana Avustralya takımının kadrosunda yer alıyor.

Melbourne doğumlu Bogut, NBA seçmelerinde 1 numara seçilen ilk Avustralyalı olmadan hemen önce, Utah için oynarken 2005 yılında The Associated Press kolej basketbol oyuncusu seçildi.

Avustralyalı Boomers baş antrenörü Brian Goorjian, “O saygıdeğer ve ikonik bir Boomer ve Tokyo’da takıma katılmayı çok sevse de, çekilme kararı birçok yönden özverili.” Dedi. “Vücudu bir bedel aldı, bunu biliyor ve efsanevi bir Boomer olarak takımdaki ilk zihniyetini doğruluyor! ”

Avustralya Olimpiyat Komitesi, 2004’te Atina’da, 2008’de Pekin’de oynayan ve Boomers’ın Rio de Janeiro’daki 2016 Oyunlarında dördüncü sıraya gelmesine yardımcı olan Bogut’a saygılarını sundu. Bogut 2012 Londra Olimpiyatlarını sakatlık nedeniyle kaçırdı.

AOC’yi yöneten ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin başkan yardımcısı John Coates, “Andrew büyük bir adamdan çok daha fazlasıydı, onun hakkında bir aurası vardı,” dedi. Avustralya Olimpiyat takımı için ilham verici bir figürdü ve saha içinde ve dışında bir liderdi.

Bu sadece Avustralya’da basketbol için bir kayıp değil, Avustralya Olimpiyat hareketi için bir kayıp. Bunun onun için zor bir karar olduğunu biliyorum, ancak büyük sporcular zamanı geldiğini biliyor. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir