Detroit Pistons çaylağı Saben Lee sahada bir aslan

Saben Lee, Vanderbilt’te örnek bir vatandaştı – kibar, biraz sessiz, koçluğa açık ve eski koçlarına göre etrafta olmak eğlenceliydi.

Sahada kişiliği farklı.

Lee’yi Vanderbilt’e getiren ve ilk iki sezonu boyunca ona koçluk yapan Bryce Drew, Free Press’e “Çoğu zaman, Saben kadar kibar biriyle tanışacaksın ve onun yumuşak davranacağını düşüneceksin” dedi. “Basketbol dünyasında epeyce oyuncuya koçluk yaptım ve muhtemelen koçluk yaptığım herkesten daha fazla insana smaç atmaya çalıştı. Saha dışında kibar olsanız bile, sahada aslan olabilirsiniz. Bu boyutta, kimseye smaç vermeye gitmekten korkmuyor. ”

Lee, üç yıl içinde kolej basketbolundaki en atletik gardiyanlardan biri olarak öne çıktı. 1,8 metrelik kombo koruma, her büyüklükteki savunmacıyı smaçlamak için bir tehditti.

Amp Lee’ye koşan eski NFL’nin oğlu Lee, boyanın içinde yaşıyordu. Atletik yapısı ve uzun kanat açıklığı, bir sürücü ve bitirici olarak mükemmelleşmesine yardımcı oldu. Vanderbilt’ten çıkan en iyi golcülerden biri ve tüm zamanların skor listesinde 23. sırada yer alıyor. Geçen sezon genç olarak, maç başına 18.6 sayı ve 4.2 asist ortalaması aldı.

Pek çok sahte taslakta yer almasa da NBA takımlarının dikkatini çekti. Detroit Pistons onu seçmeyi bir öncelik haline getirerek genel klasmanda 38. 2020 Kasım ayında, Utah Jazz ile pası almak için yapılan takasın ardından taslak. Onu iki yönlü bir sözleşmeye imzaladılar, yani tüm sezon G Ligi’nden Pistons kadrosuna sürülebilir.

Lee, ön hazırlık sürecinde Pistons ile güçlü bir röportaj yaptı ve uzun, savunmacı bir atletik gardiyan olarak, Troy Weaver’ın genel müdür olarak ilk yılında aradığı kalıba uydu.

Lee’nin birinci ve ikinci sınıfta koçu olan ve şu anda Büyük Kanyon’da baş antrenör olan Drew, Lee’nin askere alınmasını ve NBA yapma hayalini gerçekleştirmesini izledikten sonra gözyaşlarına yaklaştığını söyledi. Ve 2019’da Vanderbilt’in baş antrenörü olarak işe alınan ve Lee’ye genç sezonunda koçluk yapan eski Pistons yıldızı Jerry Stackhouse, Detroit’in potansiyelini gerçekleştirmesi için mükemmel bir yer olduğundan emin.

‘Yaşam tarzında son derece disiplinli’

Florida Eyaletinde göze çarpan bir kariyerin ardından Amp Lee, San Francisco 1992 NFL seçmelerinin ikinci turunda 49 sayı. NFL’de dokuz sezon oynadı ve pas yakalayıcı olarak öne çıktı. Saben, babasının kariyerinin sonuna doğru, Temmuz 1999’da doğdu.

Drew, Saben’in basketbol oyununa yaklaşımının onun yetiştirilme tarzını yansıttığını söyledi. Scout.com, ona 2017’de Arizona, Tempe’deki Corona Del Sol Lisesi’nden dört yıldızlı bir not verdi. Hızı ve atletizminin yanı sıra iş ahlakı da göze çarpıyordu. Antrenmanlardan önce ve sonra ekstra tekrarlar ve alıştırmalar alırdı.

Drew, “Yaşam tarzı, nasıl yaşadığı, nasıl uyuduğu, nasıl yediği, nasıl antrenman yaptığı konusunda son derece disiplinli,” dedi. “Bu disiplin ebeveynlerinden geçti, bu yüzden etrafta dolaştı. Belli ki babası bir profesyonel, o dünyanın her yerindeydi ve bunu sadece babasıyla birlikte büyümekten anlıyor.

“Babası NFL’de oynarken ona karşı bir sertlik unsuru var. Babası bunu ona sertliği iletti. Yani temastan korkmuyor, sınırda yüzleşmekten korkmuyor. ”

Lee’nin birinci sınıfta oynadığı 32 maçın 29’unu başlatmasına yardımcı oldu. Bir nişancı olarak yapması gereken iyileştirmeler vardı ve kas ve ağırlık eklemesi gerekiyordu, ancak savunmacıları dripling dışında yenmekte ve takım arkadaşları için görünümler yaratmakta ustaydı. Yay içinde ortalama 10.6 sayı ve% 53.6 şut çekti, şutlarının çoğu çembere geliyordu.

Lee’nin rolü, ikinci sezonunun başında, 2019 Cleveland Cavaliers piyango seçimi Darius Garland’ın başlangıç ​​oyun kurucu pozisyonuna yerleşmesiyle değişti. Lee, başlangıçta oyunu top olmadan saldırgan bir şekilde nasıl etkileyeceğini bulmakla görevlendirildi.

Bu deney uzun sürmedi çünkü diz sakatlığı Garland’ın sezonunu beş maç sonra bitirdi. Lee, 32 oyunun tümüne başladı ve kilit alanlarda daha iyi bir oyuncuydu, 3 sayılık bir nişancı olarak gelişti (oyun başına 2,2 denemede% 36,2birinci sınıf öğrencisi olarak% 30,7’den) ve maç başına serbest atış sayısını 3,7’den 6,1’e çıkardı – kolej basketbolundaki en yüksek notlardan biri oyun kurucu için.

Drew, taslak sırasında Lee’nin adının çağrıldığını duyunca şaşırmadı. Onunla yaptığı tüm konuşmaları hatırladı, yaptığı ve kaçırdığı oyunlara dikkat çekti ve spor salonunda kilo alıp güç eklemek için onunla birlikte çalıştı.

Lee’nin bunu yapacak araçlara sahip olduğunu biliyordu. Şimdi, Lee’nin fırsatı var.

Drew, “Adı çağrıldığında, her zaman iyi insanlar ve bunu doğru şekilde yapan, hayallerinin gerçekleştiğini görmek için son derece sıkı çalışan insanlar istersiniz,” dedi. “Onun için o listenin başında çünkü doğru şekilde yaşıyor. Basketbol maçlarına hazırlanır ve doğru şekilde hazırlanır. O sadece müthiş bir genç adam. Bu üç yılı, bu rüyadan nasıl bahsettiğimizi bilmek gözyaşlarına yakındı. Hepsi o ve kampı, ailesi, büyümesi ve ona aşılaması için ne kadar yatırım yaptıklarıydı adamım. Her yerde harika bir geceydi. ”

Jerry Stackhouse, Nisan 2019’da Vanderbilt’in baş antrenörü olarak işe alındığında, bir sezon önce SEC maçında 0-18’e giden bir takımı miras aldı. Stackhouse açık fikirli girdi ve oyuncularının spor salonunda oyuna nasıl yaklaştığına dikkat etti.

Vanderbilt bekçisi Saben Lee, Ole Miss'de The Pavilion'da Mississippi ile dripling yapıyor, 29 Şubat 2020.
Vanderbilt bekçisi Saben Lee, Ole Miss’de The Pavilion’da Mississippi ile dripling yapıyor, 29 Şubat 2020.

En büyük rotasyon kararlarından biri, nöbet rotasyonunu nasıl idare edeceğini bulmaktı. Aaron Nesmith, genel klasmanda 14. sırada Boston Celtics, bu geçmiş taslak, bir önceki sezon birinci sınıfta 19 maça başladıktan sonra daha büyük bir rol oynamaya hazırdı. Yeni gelen birinci sınıf öğrencisi Scotty Pippen Jr., eski oğlu Chicago Bulls efsanesi Scottie Pippen de özellikli bir rol için karışımdaydı.

Stackhouse, Nesmith ile birlikte Pippen ile birlikte Lee’yi altıncı adamı yapmaya karar verdi. Stackhouse’un mantığı, Lee’yi ikinci yarıda, deneyimi ve kanıtlanmış atış yapmanın anahtar olacağı zaman daha uzun süre çalıştırabilmesiydi. İki yaş küçük olan ve oyun kurucu pozisyonunun geleceği olan Pippen, başlangıç ​​rolünden yararlandı.

Stackhouse, “Muhtemelen bu konuda en mutlu kişi değildi, çünkü bu noktaya kadar başlangıç ​​yapmıştı,” dedi. “Ancak programın uzun döneminde ve gitmemiz gereken yerde bizim için en uygun olduğunu düşündüğüm rolü kabul etti. Ondan hangi rol istenirse istenirse, sadece takım için başarılı olmaya çalışmak için bunu kabul etmeye istekli olduğunu bilmek güzeldi. Bu, bir kişi olarak kim olduğu hakkında çok şey söylüyor. ”

Bir yaralanma koç personelini Lee’nin rolünü değiştirmeye zorladı. Nesmith 28 Ocak’ta ameliyat oldu ve sezonunu bitirdi. Lee başlangıç ​​dizilişine geri döndü ve ilk 15 maçta yedek kulübesinden çıkmasına rağmen okul tarihinin en iyi skorlu sezonlarından birini yaşadı. Puan (18.2) ve şutlarda (12.9) ortalama kariyer rekorları kırdı ve% 58 gerçek şut ile en verimli sezonunu geçirdi.

Onu bir NBA umudu olarak sağlamlaştırdı ve Pistons, ona bakan birkaç takımdan biriydi.

Stackhouse, Stackhouse’un Casey’nin ekibine yardımcı koç olarak işe alındığı 2015’ten beri Pistons koçu Dwane Casey ile iyi bir ilişki içindedir. Toronto Raptors. Bir yıl sonra Stackhouse, G League’de Raptors 905’in teknik direktörü oldu.

Hem Pistons hem de Raptors geçen sezon Lee’ye ilgi gösterdi, bu yüzden Stackhouse taslak gecesini bir NBA kadrosunda bitireceğine dair iyi bir hisse sahipti. Detroit, Lee ve Nesmith ile yüz yüze görüşmeler yaptı.ve Lee’nin Pistons ile röportajı özellikle güçlüydü, dedi Stackhouse.

Stackhouse’un Toronto’da geçirdiği süre boyunca öğrendiklerinin çoğunu Vanderbilt’e getirmesi nedeniyle Stackhouse ve Casey’nin aynı basketbol terminolojisini kullanmasına yardımcı oldu.

Lee tanıtım haber konferansında, “Stackhouse koçu altında oynamak kesinlikle çok sayıda profesyonel set deneyimlememi sağladı, üniversitedeki işlere gitmenin profesyonel yollarını” dedi. Onun altında oynayabilmek kesinlikle bir nimetti. Koç Stackhouse, önceki takımıyla birlikte koç Casey ile birlikteydi ve koçluk stilleri ve tatbikatlarında bazı benzerlikler öğrenebildim. Kesinlikle bunun bazı faydaları var. ”

Stackhouse, 2000-01’de Pistons ile iki All-Star takımı yaptı, bu yüzden Lee’nin eski takımıyla bir fırsat yakaladığını görmekten gurur duyuyor. Casey’nin genç oyuncuları geliştirme konusunda harika bir sicili olduğunu biliyor ve Pistons, Lee’nin diğer genç oyuncularla birlikte Detroit’i tekrar şampiyonluk yoluna sokacak yeteneğe ve karaktere sahip olduğuna dair inancında seslerini duyurdu.

Toronto’nun genç oyuncuları geliştirmede büyük başarı elde etmesine benzer şekilde, Stackhouse Lee’nin zamanla Pistons için kilit bir oyuncu olabileceğine inanıyor.

Stackhouse, “Gelişime inanan bir koçla ve zayıf olana karşı yumuşak tarafı olan bir koçla birlikte” dedi. “Fred VanVleet’lere ve bu tip adamlara bakarsınız, bunlar Casey’nin ilgisini çeken adamlar ve bu adamların nasıl ortaya çıktığını görüyorsunuz. Bence Saben, ilk seferde gitmeyen bu pürüzlü elmaslardan biri olabilir. yuvarlak, ancak bu 2020 taslağının mücevherlerinden biri haline gelebilir. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir