Futbol ve Süper Lig, Avrupa basketbolunun geleceğini etkileyecek


Aris Barkas / barkas@eurohoops.net

21 Ocak’ta FIFA Avrupa kulüplerine savaş ilan eden tüm üye federasyonlarla birlikte ortak bir bildiri yayınladı. Euroleague.

Bu senaryo üç yıldır biliniyor … Avrupa’daki büyük kulüpler kendilerininkini kurmak istiyor ‘Şampiyonlar Ligiözel, dışarıda UEFA. London Times’ın verdiği bilgiye göre, plan şu anda yayınlanmaya hazır.Süper Lig‘. Ancak Uluslararası Futbol Federasyonu’nun konumu sağlam ve tehditlerini yerine getireceklerine dair hiç şüphe yok. Diğer bir deyişle, milli takım turnuvalarından bu kulüplerden sporcuların hariç tutulması.

FIFA’nın bu manevra ile kendi müsabakalarını sabote ettiği ve milli takımlarla ilgisi olmayan kulüplerin kendilerine dokunmadan ayrıldığı söylenebilir. Ancak madalyonun diğer yüzü, Avrupa’daki profesyonel sporların sahip olduğu özel statü ve Avrupa Birliği’nin siyasi konumu.

Avrupa futbolunun evrensel ve çeşitli doğasını çarpıtmak için birkaç kişiye yer yok“, dedim Margaritis Schinas, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı. “Avrupa yaşam tarzı, zenginler ve güçlüler için ayrılan Avrupa futboluyla uyumlu değildir.“.

Mesaj açıktır: Avrupa Birliği, Avrupa “Süper Ligi” ne katılacak kulüplerle sözleşmeleri olan oyuncular için yaptırım ve dışlama tehdidini içerse bile, FIFA’nın basın açıklamasını kabul ediyor.

Kulüp ve ulusal müsabakalar arasında bir dengeye dayanan, oyunun açık ve ayrımcı olmayan bir şekilde gelişmesini sağlamayı amaçlayan Avrupa spor modelimizi korumalıyız.“Schinas dedi.

AB Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlik Komiseri, Mariya gabriel, aynı yolu takip etti. “Avrupa spor modeli, birleşik bir Avrupa’nın geleceği için önemlidir“, UEFA Başkanı ile yaptığı görüşmeden sonra Twitter’da Bulgar komiserine yazdı, Alexander Cheferinve FIBA ​​Genel Sekreteri ile bir başkası, Andreas Zaglis.

Avrupa spor modelinde basketbolun rolü, Avrupa mirasının benzersiz bir parçasıdır ve özerklik, açıklık ve dayanışmayı teşvik eder.Gabriel yazdı.

Avrupa Birliği’nin siyasi düzeyde uyumu açıktır ve mevcut profesyonel spor modelini güçlendirir. AB, Amerikan modelini takip eden ve uluslararası spor federasyonları ile zorunlu olarak bir bağlantısı olmaksızın özel olabilen kapalı ligler olasılığı ile doğrudan karşı karşıyadır.

Ancak Euroleague’in Avrupa’da 20 yıldır bir gerçeklik olmasıyla yakın gelecekte neler değişebilir? ULEB başkanı tarafından AB’ye sunulan ULEB şikayeti, Tomas Van de Spiegel30 Eylül’de Euroleague’e karşı ve Avrupa Komisyonu’nun bu konudaki kararı, milli takımları, ligleri ve federasyonları koruma iradesini bir kez daha gösterebilir.

Özellikle, Euroleague ile FIBA ​​arasında hala bir boşluk var ve siyasi koşullar, yıllardır Avrupa basketbolu için bir taslak taslak olarak duran tamamen kapalı lig modelini desteklemiyor.

Mevcut futbol modelini ve profesyonel futbol endüstrisinin bugüne kadar çalışma şeklini korumaya kararlıyız. Avrupa’daki tüm futbol federasyonları ve profesyonel ligler FIFA tüzüğüne uyar ve bu, bu girişimi durdurmak için eylemlerimizi belirleyecektir.“Avrupa Futbol Ligleri Başkanı,Lars Christer Olsonve ULEB’nin hareketleri aynı mantığı paylaşır.

euroleague_basketball

Bununla birlikte, aynı zamanda, ulusal takımların ve özel bir lige katılan sporcuların uluslararası federasyon müsabakalarının dışlanmasına karşı Avrupa Birliği’nin yasal bir kararı zaten var. Karar buz patenine tekabül ediyor, ancak diğer sporlarda da rol oynayacak önemli bir yasal emsal teşkil ediyor.

Euroleague tarafından yapılan yorum, bu kararın Avrupa’daki özel liglere açık bir destek olduğu ve büyük futbol kulüplerinin kendi özel organizasyonlarının planlarına devam etme kararında katalizör rol oynamış olabileceği yönünde.

Futbol meselesi ve tetiklediği gelişmelerin Avrupa Birliği adına her zamankinden daha ciddi bir şekilde masaya getirmesi çok muhtemeldir. Euroleague-FIBA tartışması. Ve bu, “kapalı” bir Euroleague’in çok uzak bir senaryo gibi görünmediği ve özellikle Avrupa Birliği’nin FIFA’ya yönelik tutumundan sonra federasyonların, liglerin ve FIBA’nın tepkilerinin güçlü olmasının beklendiği bir zamanda gerçekleşebilir. .

alm_page: 1alm_current: 1almitem: 1alm_found_posts: 1

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir