Özgün BCL şampiyonu ve başarılı bir bahis

Avrupa Basketbol arşivlerinde tek bir gerçek Külkedisi hikayesi varsa, Hereda San Pablo Burgos bu unvan için başka bir kulüp ile karşılaştırılamaz.

Sadece 2015 yılında profesyonel bir bölüm oluşturan ve Pazar günü Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başaran 200.000 kişilik bir şehri temsil eden, her yönüyle zengin bir geçmişe sahip ve sekiz yerli olmak üzere toplam dört uluslararası şampiyonluk sahibi AEK ile oynayan bir kulüp şampiyona kupaları ve beş yerel kupa.

Çok tuhaf bir Avrupa basketbol sahasında ortaya çıkmaya çalışan bir kulüp olan Burgos, yerel liglerinde kaydettikleri ilerlemelerden dolayı ödüllendirilen ve büyük bir sahnenin parçası olmalarını sağlayan bir yarışma ile sıçrama şansı buldu.

Şimdiye kadar BCL kupasını kazanan dört kulüp arasında Burgos, yeteneklerini göstermek için kıta düzeyinde bir platforma ihtiyaç duyan mütevazı finansal kaynaklara sahip, gelecek vadeden bir kulüp olan BCL takımıdır.

AEK, Iberostar Tenerife ve Hapoel Jerusalem gibi takımlar, hayranlık uyandıran kadrolar oluşturmalarına ve yüksek hırslara sahip olmalarına rağmen 2020 Final Sekiz’de çıtayı kısa sürede elde ederken, herkes zayıf bir hikayeyi seviyor.

İspanyol takımı gibi bir şampiyona sahip olmak, BCL’nin uygulamaya karar verdiği model için oldukça haklı. Yarışma, yerel liglerin sonuçlarına bağlı olarak herkese büyük bir şey başarmada eşit şans verir ve bu yolda biraz kar elde eder.

Burgos için bu kar, bir milyon avroluk para ödülü nedeniyle maksimize edildi.

Ve BCL’nin kendisi için, tribünlerde taraftarlar olmasa bile sezonu bitirmeyi başardıkları gerçeği, küçük bir başarı değil.

COVID vakaları, Avrupa spor dünyasında bir norm gibi görünüyor ve herkes kendi sezonunu bunlardan geçirmeye çalışıyor.

BCL, Atina’da pratik olarak bir “balon” oluşturarak ve oyuncuların takımlar dışındaki herhangi bir kişiyle etkileşimini sınırlandırarak, COVID vakaları bildirilmeden bir turnuvayı tamamlamayı başaran ilk kıtasal rekabet oldu.

Sınırlı sayıda katılımcının ve az sayıdaki oyunun da bununla çok ilgisi olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak sezonun daha yeni başlaması ve maç ertelemelerinin yerel liglerde bile gerçek olmasıyla BCL, 2020 sezonunu sahada bitirip bir şampiyon taçlandırmayı başardı ve esnek bir programla 2020-21 sezonuna şimdiden hazırlandı.

Aşırı zamanlarda aşırı önlemlere ihtiyaç duyarsınız ve neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermek kolay değildir. Farklı ihtiyaçlar ve yükümlülükler olduğu için her rekabete uygulanabilecek bir çözüm yoktur.

Yine de BCL’nin yolu bulduğunu ve Avrupa basketbol eko-sisteminde bir kez daha yerleştiğini inkar edemezsiniz.

 

Kaynak: Eurohoops

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir